top of page

Nepustime „vojnu“ na naše námestia!

Ponuku robiť splnomocnenca vlády pre rómske komunity som prijal najmä preto, lebo som presvedčený, že ak chceme žiť v slušnej krajine, musíme tlmiť akékoľvek - nielen národnostné - napätie. Tak, ako sme za desať rokov docielili uvoľnenie napätia medzi Slovákmi a Maďarmi, verím, že sa to dá spraviť aj medzi Rómami a Nerómami. Všetky moje kroky ako splnomocnenca k tomu smerujú.


Aj preto vnímam veľmi negatívne to, čo sa v súčasnosti deje na našich námestiach. Vidím čistú nenávisť ľudí, ktorí chodia na námestie nadávať na Cigánov, na liberálov, na Sorosove deti. Obchodujú so strachom, s neviditeľným nebezpečenstvom, a takto si kupujú hlasy, aj za cenu zvýšenia napätia. To, že koľko zhrozených detí a dospelých po nich ostane po dedinách a osadách, je im jedno. (Obávam sa, že sa dokonca z toho tešia.) A očividne nemajú problém si občas do niekoho aj udrieť. Iba tak, pre istotu.

Toto je reálna hrozba. Aj preto plne podporujem občianske zhromaždenia na uliciach a námestiach, ktorými ľudia vyjadrujú svoj nesúhlas s narastajúcim extrémizmom v našej krajine. Dúfam, že čím viac ľudí dá najavo, že sa nezhodujú s víziou krajiny, ktorú ponúkajú extrémisti.


Rozpačito sledujem ale aj aktivity tých, ktorí využívajú tieto zhromaždenia na získanie politických bodov. Bezpochyby ide o ľudí, s ktorými ma osobne spája veľa vecí. Nedávam ich na rovnakú úroveň, ako ich oponentov. Vidím však, že podceňujú situáciu burcovaním typu „poďme do nich“, a vytvárajú nebezpečnú atmosféru, kde akákoľvek iskrička môže spôsobiť výbuch.


Toto musíme okamžite zastaviť, kým je ešte čas. Ako som už napísal, podporujem protesty proti kotlebovcom – ale treba ich robiť rozumne. Tak, ako to robil napríklad pán primátor Fiľakova, môj priateľ Attila Agócs, ktorý počas celého protestu v jeho meste upokojoval vášne. Áno, horšie sa to fotilo, nemal transparenty ani tričká, ale zabránil incidentom.


Dnes sa v Rimavskej Sobote koná veľká akcia kotlebovcov – na čele s primátorom Šimkom. Máme indície, že budú aj provokácie. Rozhodol som sa tentokrát zúčastniť tejto akcie, a to s jediným cieľom - spolu s kolegami sa budeme snažiť zabrániť ďalšej eskalácii napätia. Nebudeme mať oranžové tričká, či chytľavé slogany. Budeme sa snažiť zabrániť ďalším roztržkám. Svojou pokojnou účasťou ukážeme, aké Slovensko si želáme.


Rimavská Sobota je slušné mesto, a to napriek tomu, akého má primátora. Verím, že sa nám aj toto mesto podarí udržať mimo vplyvu fašistov - a to bez toho, aby sme museli „ísť do nich“ na námestiach. Nedovolíme, aby sa tu kvôli pätnástim minútam predvolebnej slávy rozpútala občianska vojna. Pred problémami netreba zatvárať oči, ale treba ich riešiť. Tak ako sa snažíme aj my - systematicky, svedomito a trpezlivo. Veci totiž je možné riešiť iba dlhodobou prácou, nie nárazovo pred voľbami. A vonkoncom nie burcovaním más na našich námestiach.


Zdroj: Ábel Ravasz

20 views

Comments


bottom of page