top of page

Namiesto nenávisti rozvoj regiónov

Marián Kotleba, predseda strany Kotlebovci - ĽSNS, ktorá bola skromne pomenovaná po jeho lídrovi, opäť vyťahuje svoj osvedčený „argument” : strašenie Rómami. Citujem z jednej relácie: „Riešením je zmeniť sociálnu politiku štátu tak, aby sa rodilo viac detí a nielen v cigánskych osadách.“

Prichádzajú voľby, nie je prekvapením, že sme zase pri tejto téme. Mnohí si to ani neuvedomujú, ale „rómska otázka” sa nenápadne vracia. Nasledujú  nenávistné vyhlásenia. Cieľom nenávistných vyhlásení je vystrašiť slabších a získať hlasy voličov, ktorí sú na takéto reči náchylní.


Argumentácia Kotlebovcov sa nemení, ale svet okolo nich sa rozvíja. Vďaka rôznym opatreniam v oblasti zamestnanosti a priaznivej hospodárskej situácii dnes platí, že väčšina Rómov pracuje, a bez nich by hospodárstvo Slovenska skolabovalo. Manuálne práce väčšinou vykonajú Rómovia, v mladej generácii je však čoraz viac učiteľov, policajtov a zdravotných pracovníkov. Prečo by sa nemali narodiť deti v rómskych komunitách? Prečo by sme nemali vychovať čo najviac produktívnych ľudí pre naše národné hospodárstvo doma? 

Našou úlohou nie je manipulácia plodnosti, ale to, aby sme sa o deti postarali. O každé jedno narodené dieťa. Aby dostali potrebnú podporu už v rannom veku. Aby chodili do škôlky a potom do základnej školy. Aby sa dostali aspoň na strednú odbornú školu. Budujme cesty tam, kde bývajú, aby tam vznikli fabriky a mali pracovné príležitosti! Dajme konkurencieschopnú mzdu tým, ktorí sú ochotní pracovať. Legálne. Tu, na Slovensku! Most-Híd ako člen tejto vlády sa týmto otázkam venoval. V tejto práci chceme ďalej pokračovať. Aj ja osobne. 

Kotlebu a spol. sa mnohí snažia prezentovať ako prijateľnú stranu. Stačí sa pozrieť na „kresťanské strany”, ktoré sa s nimi dohodli alebo na parlamentné strany, ktoré s nimi spolu hlasujú. Napriek tomu, ĽSNS nemôže popierať svoje korene – intoleranciu a nenávisť voči menšinám. Namiesto riešení ponúkajú nenávisť. Nenechajme sa oklamať: ich rétorika sa trochu zmiernila, ale ich zámer je rovnaký. 


V posledných 10 rokoch Most-Híd živil víziu Slovenska bez nenávisti, extrémizmu a zastrašovania. Som si istý, že to je tá správna cesta. Nedajme priestor nenávisti!


Zdroj: Ábel Ravasz 

37 views

Commenti


bottom of page