top of page

Most spájajúci generácie a regióny

V tomto roku Most-Híd oslávil desiate výročie od svojho vzniku. Navonok je možno na prvý pohľad oslabený, ale zdanie klame. Most-Híd je pre Slovensko stále veľmi dôležitý a to najmä v spájaní generácií, regiónov a komunít.

Keď sa pred mesiacom konal snem Mostu objavilo sa množstvo dezinformácií a svojvoľných interpretácií o tom, čo sa na sneme udialo. Namiesto analyzovania politickej a straníckej reality, dôležitých apelov z prejavu predsedu a jeho zdôvodnenia významu občianskej strany, ktorá spája, sa záujem verejnosti a médií sústredil na (ne)odchody členov (z poslaneckého klubu) a fabulovanie o tom, kto všetko chce či má v budúcnosti „ujsť z mostu“, ktorý sa údajne rozpadá. Opak je však pravdou. Most-Híd na sneme ukázal, že nerezignoval, že je pripravený pokračovať v zodpovednej politike a nebojí sa výziev. Ukázal, že o zmenách, ktoré Slovensko čakajú v budúcnosti, iba plano nerozpráva, že je na zmeny pripravený. 

Oslabené mosty sa nebúrajú, ale opravujú


Nepatrím k politikom, ktorí sa iba chvália na sociálnych sieťach „tisíckami“ obcí a miest, ktoré vraj „navštívili“, alebo s „desiatkami tisíc“ ľuďmi, s ktorými sa údajne stretli. Pravidelne – či už na výjazdových zasadnutiach vlády, alebo počas návštev rómskych komunít – som v rôznych regiónoch, ktoré sú „bratislavskými“ politikmi prehliadané. Pri výjazdoch naprieč krajinou som sa zastavil pri starom kamennom moste nad riekou Ipeľ, ktorý roky stojí v blízkosti Poltára. Tento most dnes nevyzerá dobre. Je na pohľad v zúboženom stave a hrozí jeho prepad. Niektorí by sa báli po ňom prejsť. Veď svoje najlepšie roky má už za sebou. Iní si povedia, už je tu dlho, mal by ísť do dejín, veď budúcnosť patrí novým „mostom“. Našťastie si to nemyslia všetci. Múdri si uvedomujú, čo tento most znamenal v minulosti, ako bol nápomocný pre miestne komunity. Spájal ľudí, obce, mestá a kraje. Pomáhal hospodárskemu rozvoju regiónu, svoj význam mal aj pre stretávanie kultúr. Bez tohto mostu by región Poltáru nemal minulosť ba ani súčasnosť. S ohľadom na toto je potrebné zachovať ho aj pre budúcnosť.  Myslím si, že je dôležité ho zachovať a posilniť, pretože ľudia budú vždy potrebovať mosty, ktoré ich spájajú. V týchto dňoch ma poltársky most najviac inšpiruje. Oslabené mosty sa nebúrajú, ale opravujú.

Čoraz výraznejšie si uvedomujem, že Slovensko nepotrebuje experimenty, marketingové strany, politické subjekty, ktoré vznikajú sťa súkromné firmy podnikateľov – politikov. Nepotrebujeme ani výťahy, ktoré kohokoľvek vyvezú do parlamentu. Tobôž nie „politických turistov“, ktorí utekajú, keď sa nedarí, keď sa treba obetovať a prijať zodpovednosť a prilepia sa všade tam, kde zacítia vôňu úspechu. Motivujú ma tí ľudia v Moste, ktorí sú si vedomí dôležitosti mostov pre nás a budúce generácie. V našom Moste máme dostatok takých členov, ktorí poznajú viac než len predmestia Bratislavy a poznajú cenu politickej zodpovednosti.


Budúcnosť pre Most-Híd je zabezpečená 


Navzdory tomu, že nad nami niektorí už lámu palicu a „politickí developeri“ už majú plány, kam investujú a čo namiesto nás „postavia“, som presvedčený o tom, že budúcnosť pre Most-Híd je zabezpečená. Slová Bélu Bugára a personálne zmeny na postoch podpredsedov sú toho dôkazom. Opakovane dokazujeme, že nie sme iba maďarská strana, či strana pre Maďarov, že sme strana pre Slovensko. Pre všetkých občanov, ktorým leží na srdci ochrana životného prostredia, podpora malého a regionálneho poľnohospodárstva, starostlivosť o seniorov a lepšia budúcnosť pre vylúčené komunity a prehliadané regióny. Náš program je tak pre väčšinu, ako aj pre menšiny. Spolupracujeme a spájame regióny, obce a rôzne profesie. Predovšetkým hľadáme cestu spolužitia pre Slovákov, Maďarov, Rómov a Rusínov.  


Niektorí nepochopili zmysel vzniku a pôsobenia Mostu v slovenskej politike. Vznikli sme preto, že sme chceli ukázať, že na Slovensku sa dá robiť zodpovedná (hoc ťažká vládna politika), ktorá plní sľuby. Ukázali sme politickú skúsenosť, vyspelosť, zodpovednosť a schopnosť spájať. Vieme, čo Slovensko potrebuje a vieme ako to dosiahnuť. 


Na septembrovom sneme sme zvolili dvoch nových podpredsedov a z oboch mám veľkú radosť. Sú budúcnosťou slovenskej politiky a najlepším dôkazom pozitív politiky Mostu. Attila Agócs je primátor Fiľakova, vďaka ktorého úsiliu tu môžeme sledovať príkladné spolunažívanie troch národností. Attila svojou prácou pomáha rozvoju a oživeniu celého regiónu. Peter Krajňák zase vo svojej rodine spája takmer všetky národnosti Slovenska, vrátane tej rusínskej. Spoznal som ho ako učiteľa v jednej z najkomplikovanejších lokalít v krajine. Jeho práca, trpezlivosť a zodpovednosť za budúcnosť detí a regiónu sú nasledovaniahodné. S oboma spolupracujem dlhé roky a verím v ich odbornú aj ľudskú kvalitu. Myslím si, že takto má vyzerať zastúpenie menšín na Slovensku – mlado, pracovito a profesionálne. 

Som nesmierne rád, že ideme do toho spoločne! Som hrdý na to, že Most spája generácie a regióny. Snem dal jasný signál. Nie je dôvod na apatiu. Sme stále tu. Sme Most do budúcnosti.


Zdroj: Ábel Ravasz

26 views

Comments


bottom of page